Trochę historii

Rottweiler w obozach rzymskich był wykorzystywany jako pies pasterski oraz pociągowy. Wygląd rottweilerów zmieniał się z biegiem lat – przedtem były to psy lekkie i smukłe z długimi "haczykowatymi" ogonami, z czasem przybrały na masie i ich dzisiejszy wygląd wymogły nowe sposoby jego przeznaczenia –chętnie one współpracuje z człowiekiem.

Niemiecki kynolog R. Streble zalicza rottweilera do gładkowłosych psów zaganiających, wywodzących się z linii psów bawarskich o celtyckim rodowodzie. Kolebką tej rasy są ziemie niemieckie. W 1921 roku wszystkie niemieckir stowarzyszenia rottweilerów połączyły się, tworząc Ogólnoniemiecki Klub Rottweilera.

Wzorzec

Opisuje on rottweilera jako psa średniego do dużego wzrostu, średniej wagi. Pies rasy rottweiler jest harmonijnie zbudowany, przysadzisty i potężny. Sprawia wrażenie silnego, wytrzymałego i zwinnego. Głowę ma dość masywną, czaszkę średniej długości, stop dobrze zaznaczony. Czoło lekko wypukłe, część potyliczną wyraźnie rozwiniętą. Szczęki mocne i szerokie, wargi nie obwisłe. Owalne, ciemnobrązowe oczy. Uszy średniej wielkości, wysoko osadzone i szeroko rozstawione. Szyja jest mocna, lekko łukowata. Klatka piersiowa szeroka, potężnie umięśniona. Grzbiet mocny, prosty i zwarty. Zad szeroki, lekko zaokrąglony. Ogon zwykle obcinany na wysokości pierwszego lub drugiego kręgu. W krajach, gdzie kopiowanie jest prawnie zabronione, ogon jest noszony lekko zakręcony ku górze. Kończyny są proste i dobrze umięśnione. Szata składa się z włosów okrywowych, średniej długości, twardych w dotyku i podszerstka. Umaszczenie jest zawsze czarne, podpalane w ściśle określonych miejscach: na policzkach, nad oczami, pod szyją i na spodniej stronie klatki piersiowej, pod nasadą ogona i na kończynach.

Zachowanie i charakter

Rottweiler jest zwykle przyjaznym w stosunku do domowników o zrównoważonej psychice. Jego masywna budowa nie przeszkadza mu być bardzo spokojnym i wrażliwym, lecz zawsze czujnym. Pewność siebie jest główną cechą charakteru tej rasy, podobnie jak upór, samodzielność czy skłonność do dominacji (ujawnia się to szczególnie u samców).Wymaga on odpowiedniego i konsekwentnego podejścia. W czasie nauki jest pojętny i wytrwały. Jednak brakiem konsekwencji i odpowiedzialności można go zepsuć. W nieodpowiednich rękach, może stać się niebezpieczny. Wymaga konsekwentnego wychowywania już od szczeniaka. Rottweiler potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu.

UWAGA

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy (Dz. U. Nr 159, poz. 1051) utrzymywanie psa tej rasy wymaga zezwolenia właściwego organu gminy.